الرئيسية | المواضيع الدراسية | השפה העברית | עברית לבתי ספר ערביים חורף תשעה-2015 - 014203

עברית לבתי ספר ערביים חורף תשעה-2015 - 014203

بواسطة
حجم الخط: Decrease font Enlarge font
עברית לבתי ספר ערביים חורף תשעה-2015 - 014203

משך הבחינה: שעתיים וחצי. מבנה השאלון ומפתח ההערכה: בשאלון זה שני פרקים. פרק ראשון – הבנת הנקרא – 60 נקודות פרק שני – הבעה בכתב – 40 נקודות סה"כ – 100 נקודות חומר עזר מותר בשימוש: אין. -------------------------------- רכזת עברית - אלהאם מחאמיד

 

 

 

 

 

 

 

 

בי"ס קטאין אלשומר אום אלפחם

שם התלמיד:_________________________.כיתה:_______________________ 

 

סוג הבחינה:

א.       מתכונת לבית ספר על-יסודי ערבי.

 

מועד הבחינה:

חורף תשע"ה, 2015

 

מספר השאלון:

014203

עברית

לבתי ספר ערביים

הבנה והבעה

2 יחידות לימוד

הוראות לנבחן

א.

משך הבחינה: שעתיים וחצי.

ב.

מבנה השאלון ומפתח ההערכה: בשאלון זה שני פרקים.

 

פרק ראשון –  הבנת הנקרא – 60 נקודות

פרק שני      –  הבעה בכתב –  40 נקודות  

 

                            סה"כ   –   100 נקודות

ג.

חומר עזר מותר בשימוש: אין.

ד.

הוראות מיוחדות:

 

(1)    יש לענות על כל השאלות בגוף השאלון, לפי ההוראות.  

(2)    בשאלון זה יש שלושה עמודי טיוטה: עמוד 8 הוא עמוד טיוטה המיועד לסיכום בלבד, ועמודים 12-13 הם עמודי טיוטה לכל רישום אחר.  

(3)    בשאלה 7 הקפד לרשום את מספר הנושא שאתה כותב עליו.  

התרכז בנושא, הימנע מהקדמות ארוכות, מסטיות מהנושא ומחזרות על הרעיונות.  

(4)    שים לב לכתב, לכתיב, לפיסוק ולכללי הדקדוק.

ההנחיות בשאלון זה מנוסחות בלשון זכר ומכוונות לנבחנות ולנבחנים כאחד.

                                  בהצלחה!    

צוות המורים לעברית

רכזת העברית: אלהאם מחאמיד

/המשך בעמוד הבא/

 

פרק ראשון – הבנת הנקרא (60 נקודות)

קרא את קטע א שלפניך, וענה על השאלות 5-1 שאחריו.

האם צחקת היום?

פסקה א 

הומור הוא תופעה כלל אנושית הקיימת בכל התרבויות ובכל הגילים. ההומור הוא חלק מקֶשֶת של רגשות חיוביים. כמו אהבה, חמלה, סובלנות, ותקווה. הוא גורם לשעשוע, להנאה ולצחוק, וכאשר אנו חווים אותו גדלים סיכויינו לשרוד.

פסקה ב 

     להומור יש שלושה רכיבים: שנינות, שהיא חוויה מחשבתית; עליצות, שהיא חוויה רגשית; צחוק, שהוא תגובה פיזית – התנהגותית. אמנם אפשר להוות כל אחד מהרכיבים האלה בנפרד, אך רק כאשר הם משולבים זה בזה, הם יוצרים את התופעה המוכרת לנו כהומור. הומור הוא סובייקטיבי, תלוי הֶקְשֵר ואישי מאוד. אנשים שונים צוחקים מדברים שונים במצבים שונים. ההומור תלוי בעיתוי, במָקום, בתרבות, במצב, במשתתפים במְבַצֵּעַ.

פסקה ג 

     יש שלוש תיאוריות הקשורות לתופעת ההומור: תיאוריית העליונות, המדגישה את ההיבט התוקפני של ההומור ורואה בו ביטוי ללעג ולגיחוך; תיאוריית השחרור וההקלה, הגורסת שתפקידו העיקרי של ההומור הוא הפחתת מתח ושחרור אנרגיה. לפי פרויד, ההומור מאפשר לאנשים להתמודד עם מצבים קשים; תיאוריה נוספת היא תיאוריית האִי- הֲלִימָה, המבוססת על ההנחה שאנשים צוחקים כדי לצאת ממצב מביך, כאשר מתרחש משהו לא צפוי או לא מתאים למקום, לזמן או לסדר הדברים המקובל.

פסקה ד 

     מחקרים מראים כי הומור בכלל וצחוק בפרט משפיעים לטובה על בריאותנו הגופנית והנפשית, וכי השימוש בו הוא כלי יעיל להֲפָגַת מתח וליצירת אווירה חיובית בקבוצה. הומור במקום העבודה מפחית את שחיקת העובדים. ומנהלים בעלי חוש הומור אהודים יותר וזוכים לשיתוף פעולה רב יותר מצד העובדים.

פסקה ה 

     היכולת להעריך הומור ולהיות משועשע מצד אחד, והיכולת להשתמש בהומור ולשעשע אחרים מצד אחר, מבטאת יחד את חוש ההומור. יש הטוענים כי חוש הומור הוא משהו שנולדים אתו – או שיש לך חוש הומור או שאין לך. לכל אדם יש חוש הומור, שהרי כולנו נהנים וצוחקים מדְברים רבים, אך רק אחוז קטן מהאוכלוסייה אמיץ דיו לנסות להשתמש בו כדי להצחיק אחרים. חוש ההומור שלנו הוא כמו שְרִיר– אם לא נשתמש בו ולא נְאַמֵּן אותו, הוא לעולם לא יתחזק. ממחקרים עולה כי אפשר לפתח את היכולת להשתמש בהומור.

פסקה ו 

     אם אנו רוצים לשפר את איכות חיינו, עלינו לשלב בהם הומור בשני מישורים שונים: במישור האישי ובמישור הבין – אישי. במישור האישי עלינו לשנות את הגישה כלפי המתרחש סביבנו, כלומר "להילחץ" פחות מהבעיות שאנו נתקלים בהן. אז יהי לנו קל יותר להתמודד עם המתרחש בחיינו, ולמצוא פתרונות לבעיותינו. לשם כך נדרשת מאתנו הסתכלות שונה על החיים. החכמה היא למצוא את המצחיק במצבים לא נעימים.

פסקה ז 

     אנשים שואלים איך אפשר לצחוק כאשר בעולמנו יש בעיות קשות כל כך. אמנם לא חסרות בעולמנו בעיות, אך רובן אינן חמורות כל כך. אנשים בוחרים לחשוב על הבעיות הקיצוניות, כשלמעשה, בחיי היום­- יום יש בעיות פעוּטות ומטרידות לא פחות הפוגעות במצב הרוח שלנו. אני סבורה שעלינו לשנות את הגישה כלפי הבעיות הפעוטות. מי שלומד לצחוק מן הבעיות האלה יצליח למצוא קורטוב של חיוך גם אם ייתקל בבעיות קשות יותר. ההומור עוזר לנו להתבונן במצבים השונים בצורה שקולה ומאוזנת.

פסקה ח 

במישור הבין- אישי הומור מאפשר לנו ליישב סכסוכים ולהתמודד עם קשיים בתקשורת בינינו לבין בני משפחתנו, בינינו לבין עמיתינו לעבודה ובינינו לבין חברים. כשאנו צוחקים עם האנשים שסביבנו על בעיה משותפת, על המצב, על טעויות ואפילו על עצמנו, נוצרת אווירה חיובית העשויה לבנות בינינו אמון.                                                                    /המשך בעמוד 3/ 


 קישור להורדת המבחן

الإشتراك في تعليقات نظام RSS التعليقات (0 مرسل)

المجموع: | عرض:

أضف تعليقك

الكلمات الدليلية:

لا يوجد كلمات دليلية لهذا الموضوع

قيم هذا المقال

0